سوالاتی که در مصاحبه تحصیلی از شما پرسیده خواهد شد

اگر قصد دارید تا به زودی در یک مصاحبه پذیرش دانشگاه شرکت ‌کنید، به احتمال زیاد از خود می‌پرسید که با چه سوالاتی روبرو خواهید شد. برای بررسی رایج‌ترین سوالاتی که در مصاحبه “پذیرش دانشگاه” مطرح می‌شوند + اطلاعات مفیدی در رابطه با نحوه پاسخگویی به این سوالات، ‌در ادامه با ما همراه شوید..

۱. چرا می‌خواهید وارد این دانشگاه شوید؟ 

این سوال مطمئنا در طول مصاحبه پرسیده خواهد شد، و ممکن است به شیوه‌‌ای متفاوت مطرح شود، مثلا «چه چیزی باعث شد که این دانشگاه را انتخاب بکنید؟» این سوال میزان شناخت شما از دانشگاه را محک می‌زند و به مصاحبه کننده اجازه می‌دهد تا نسبت به انگیزه‌های شما برای ورود به این دانشگاه آگاهی پیدا کند. باید در مورد آنچه که این دانشگاه را به یک گزینه عالی برای شما تبدیل می‌کند فکر کنید، مانند عشق به تحصیلات عالی.

تنها در مورد زیبا بودن محل دانشگاه یا مناسب به نظر رسیدن دوره های تحصیلی صحبت نکنید. سعی کنید با اشاره به رویکرد دپارتمان در قبال زمینه تحصیلی شما، یا در صورت وجود، تسهیلات ویژه‌ای که برای دوره تحصیلی شما دارد، دلیل‌های دقیق و اندیشمندانه‌ای بیاورید.  به مواردی مثل فعالیت‌ها و تفریحات شبانه شهر یا مناسب بودن هزینه‌ها اشاره نکنید، و سخنی نگویید که نشان دهد شما خیلی به تصمیم خود فکر نکرده‌اید.

۲. چرا می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید؟

این سوال بسیار مهم است، چونکه مصاحبه کننده می‌خواهد بداند که شما واقعا به این رشته علاقه دارید و آیا این رشته را به دلایل منطقی ادامه می‌دهید یا خیر. بر روی میزان لذتی که از یادگیری در این زمینه تحصیلی کسب می کنید تمرکز کنید، و نشان دهید که چگونه این رشته تحصیلی با اهداف حرفه‌ای یا دیگر آرمان‌های شما سازگار است؛ اما به میزان درآمدی که انتظار به دست آوردن آن را دارید اشاره نکنید. سخنی نگویید که نشان دهد شما با پیشنهاد یک فرد دیگر یا به دلیل اینکه فکر می کنید که این رشته آسان‌تر است آن را انتخاب کرده‌اید.

۳. در حال حاضر مشغول به مطالعه چه کتاب‌هایی هستید؟ 

بخصوص اگر برای رشته تحصیلی که شامل مطالعه زیادی است درخواست کرده‌ باشید (مثل ادبیات انگلیسی)، این سوال خوشبختانه یک گفتگو را میان شما و مصاحبه کننده شروع خواهد کرد. در اینصورت، انتخاب موضوعاتی برای مطالعه که با رشته تحصیلی مورد نظر شما مرتبط باشند می‌‌تواند کمک زیادی به شما بکند؛ بنابراین در صورت امکان پیش از مصاحبه برای این موضوع برنامه‌ریزی کنید. ممکن است از شما در مورد کتابی که اخیرا بیشترین لذت را از آن بردید یا کتابی که به نحوی معنی ویژه‌ای برای شما داشته است سوال شود. این سوالات نه تنها به مصاحبه کننده این امکان را می‌دهند تا دریابند که آیا شما یک خواننده مشتاق هستید یا خیر، بلکه همچنین بینش‌هایی نسبت به شخصیت شما، و میزان علاقه شما به رشته تحصیلی انتخاب شده و همچنین دیگر رشته‌های تحصیلی به مصاحبه کننده می‌دهد. در اینجا فرصتی دیگر دارید تا شور و شوق خود را نشان دهید و پتانسیل خود را به عنوان یک یادگیرنده متعهد و مستقل به نمایش بگذارید.

۴. دوستانتان شما را چگونه توصیف می‌کنند؟

این سوال به شما فرصتی می‌دهد تا در مورد شخصیت خود صحبت کنید، و کاملا ارزشش را دارد که پیش از انجام مصاحبه پذیرش به آن فکر کنید. گرچه صمیمی بودن، مهربان بودن و شنونده خوبی بودن صفات عالی هستند، اما به احتمال زیاد مصاحبه کنندگان را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. سعی کنید مطالب به یاد ماندنی‌تر و معنی‌دارتر را عنوان کنید، مثلا اینکه شما خیلی مصمم و با انگیزه هستید، شما یک رهبر ذاتی یا یک یاور شایسته هستید، یا شما همیشه مشتاق به چالش کشیده شدن هستید. صادق باشید، اما بر روی نشان دادن توانایی‌های خود تمرکز کنید. سعی کنید با مثال‌هایی گفته‌های خود را پشتیبانی کنید.

۵. به کدام موفقیت خود بیشتر افتخار می‌کنید؟ 

مصاحبه‌کنندگان ممکن است تصریح کنند که قصد دارند در مورد یک موفقیت دانشگاهی صحبت کنند، اما حتی اگر این کار را نکردند، صحبت در مورد این زمینه احتمالا انتخاب مناسبی خواهد بود.

می‌توانید در مورد جایزه‌ای که در طول تحصیل خود برنده شده‌اید، امتحانی که نتیجه بویژه خوبی را از آن گرفتید، یا پروژه درسی که به آن افتخار می‌کنید صحبت کنید.

سعی کنید به موفقیتی اشاره کنید که به تازگی به دست اورده‌اید، و در مورد اینکه چگونه بر شما اثر مثبت گذاشته است صحبت کنید.

۶. چه کمکی می‌توانید به دانشگاه بکنید؟

این سوال از شما دعوت می‌کند که از خودتان تعریف کنید، و این شرایط می‌تواند برای مبالغه کردن اغوا‌ کننده باشد؛ اما سعی کنید که زیاده روی نکنید. به خاطر داشته باشید که با مثال از گفته‌های خود پشتیبانی کنید؛ می‌توانید به فعالیت‌های خود در دبیرستان اشاره کنید؛ مثلا مناظره یا کمک به سازماندهی یک رویداد. «چرا ما باید یک جایگاه در این دانشگاه به شما بدهیم؟» این سوال نیز یک سوال مشابه است، که ممکن است در پایان مصاحبه پرسیده شود تا مطالب جمع‌بندی شوند. در این صورت، می‌توانید تمام نکات کلیدی که شما را به یک دانشجو مثبت برای دوره تحصیلی، و برای جامعه گسترده‌تر دانشگاه تبدیل می‌کنند را به صورت خلاصه بیان کنید.

۷. نقاط قوت (و ضعف) شما کدام هستند؟ 

این سوال در مصاحبه‌های شغلی نیز زیاد پرسیده می‌شود، و ممکن است مصاحبه کننده به یک مورد اکتفا نکند. در رابطه با نقاط قوت، همانند سوال «دوستانتان شما را چگونه توصیف می‌کنند؟»، ارایه یک جواب کلیشه‌ای اما مطمئن، مانند «من یک فرد سخت‌ کوش هستم» اغوا کننده است. اما مصاحبه کننده به دنبال یک جواب اندیشمندانه است، که با مثال‌های مناسب پشتیبانی می‌شود. بخش نقاط ضعف سوال می‌تواند دشوار باشد، اما اگر صادق باشید، و در مورد یک نقطه ضعف که قدم‌های را در جهت بهبود آن برداشته‌اید صحبت کنید، مصاحبه کننده نسبت به خود آگاهی شما شگفت زده خواهد شد.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موسس وب سایت روادید

۴ سال پیش این وب سایت رو راه اندازی کردم و خوشحالم که تا الان طیف وسیعی رو‌ در زمینه مهاجرت تحصیلی آموزش دادم، آرمان من رسیدن به "دنیایی بدون مرز" هست که همه بتونند به تمام نقاط دنیا بدون محدودیت سفر کنند. مایه افتخار من هست که اطلاعاتم رو با شما مخاطبان عزیز به اشتراک می‌گذارم و منتظر نظرات سراسر امیدبخش شما هستم.

سایر پست ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *